Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nebuďme v šachu IV.

28. 04. 2017 0:42:23
Vynikají velkou silou, a když si něco zamanou, jdou za tím jako buldozer. Svoje útoky ovšem mívají dobře promyšlené a nehrnou se dopředu za každou cenu. Bohužel někdy moc dlouho čekají nebo jsou blokováni a pak už bývá pozdě.

O kom je řeč? No přece o věžích. Tato figura platí po dámě za druhou nejsilnější a dostává se na řadu většinou až v druhé polovině hry. Nechá za sebe udělat koně a střelce špinavou práci a pak nastupuje na scénu. Často drtivým způsobem. Problém nastává, když jí pěšáci nebo právě koně a střelci dlouho blokují cestu. Pak král padne dřív, než věž stačí cokoliv udělat.

Lidé s povahou věže jsou upřímní, cílevědomí, rozvážní, plní energie, kterou ale, narozdíl od střelců zbůhdarma neplýtvají. Přestože nejsou exhibicionisti a nemají potřebu na sebe neustále upozorňovat, ostatní z nich cítí přirozený respekt. Jsou pevní jako skála, stálí v názorech a někdy až příliš hrubí a bezohlední.

Strnulost, nečinnost a lenost jsou věci, s nimiž by se měli naučit pracovat, protože jim hrozí stagnace a nevyužití potenciálu. Což by byla obrovská škoda.

Věže začínají vždy na pozici v rohu a je jen na nich, jak s ní naloží. Potenciál se odtamtud dostat mají. Nevýhoda těchto jedinců tkví v tom, že potřebují prostor, který si ovšem nedokážou sami vydobýt. Neumí kličkovat a navíc to z duše nenávidí. Je nutné, aby jim střelci a koně vyklidili cestu a odstranili aspoň pár pěšáků. Ale často se stane, že samotný král pomůže věžím dostat výhodnější pozici. Když se například rozhodne, že je načase odejít do ústraní a přenechat svou pozici silným, rázem se stanou vůdci. Mají přirozenou schopnost vést útok, navázat na sebe další schopné lidi, organizovat projekty a pracovat vysoce efektivně.

Nutností věží je naučit se spolupracovat. Nejlépe se stejně silným člověkem (další věží) a nebo s ještě silnějším (dámou). V nouzi postačí i střelec nebo kůň, ale tam už musí hodně přemýšlet, jak ty dva zorganizovat a jaké úkoly jim svěřit, aby se zachovala vysoká efektivita práce. Mohou případně použít i pár pěšáků, aby jim kryli záda. Ovšem pokud se spojí dvě věže nebo věž s dámou, jejich útok bývá smrtící. Lehkou nevýhodou je přímý postup věží. Nemohou většinou využít momentu překvapení. Zase na druhou stranu dvě věže společně mívají tak obrovskou sílu, že průhledný útok bohatě stačí. Dokážou totiž zabrat a kontrolovat tolik prostoru, že zaženou protivníkova krále do rohu, odkud už neunikne.

Věže bývají dobrými šéfy, vůdčími osobnostmi a tažnou silou (ovšem vždy stojí spíše stranou, pozorují a do boje vstupují, až když většina lidí vyklidí pole a je potřeba drtivý útok. Zvláštní je, že i přes svou počáteční laxnost neztrácejí na respektu a ostatní je stále vnímají jako tichou hrozbu - i z toho důvodu mohou být přes svou pasivitu dobří ve vůdčí pozici). Nesmí však nikdy zapomenout na onu spolupráci. Když se někdy samy vrhnou do útoku hlavou proti zdi, mají sice sílu, ale nic z toho. Chybí jim úskočnost koně, dynamika střelce, mravenčí píle pěšce, rafinovanost dámy a pozice krále. Znají jen přímý směr. Ale zase když už jednou s něčím začnou, vytrvají do konce. Nenechávají věci rozdělané. A také nesmějí NIKDY zůstat stát v rohu, protože je hned zezačátku může sejmout střelec nebo překvapit kůň a je zle. Na nepřímé napadení koněm neumějí reagovat, snad jen útěkem, pokud je kam. Pokud ne, vzdají se bez boje. Před střelcem by měli raději také utéct, protože jejich podstaty se natolik liší, že si navzájem nerozumějí. A nebo mu vnutit svou strategii boje a přejet ho jako buldozer. To většinou zbrklý střelec nepřežije.

Pro ty nejschopnější se naskýtá ještě jedna možnost - naučit se tahat za nitky tak dobře, že je slabší budou chránit, dokud to půjde a pak jim sami uvolní prostor. Potom mohou zůstat v rohu a připravovat se na útok. Strategie "když se dva perou, třetí se směje" jim obvykle vychází. Věže se musí naučit správně posoudit, na co mají a na co ne a nechat si pomoct, například od dámy.

Jak se proti útokům tohoto člověka bránit? Nečekejme od něho úskoky jako od koně, půjde proti nám přímo, hrubou silou. Lekne se ještě většího buldozeru než je on sám a nebo musíme být chytří. Přechytračit věž není až takový problém, ale musíme vydržet co nejdéle. Další možností je ho zablokovat - to se povede i obyčejným pěšcům a čím jich bude víc, tím lépe. A úplně nejlepší je, když ho necháme zablokovat vlastními lidmi, protože, jak už víme - neumí se aktivně prosadit sám.

Obrázek v perexu: https://www.ostrov-her.cz/d/nahradni-figurka--ceska-klubovka-original-vez-bila-1002493/

Autor: Alena Šnajdrová | pátek 28.4.2017 0:42 | karma článku: 8.06 | přečteno: 259x

Další články blogera

Alena Šnajdrová

Norsko - aneb cesta tam a zase zpátky I.

Jak to vypadá, když slunce nezapadá, chvíli vás spaluje a chvíli zase mrznete, postavíte si stan v horách, kde nic neroste, přes déšť vidíte jen bílou mlhu a pak vám ještě v kopcích kiksne auto? Ano, vítejte v Norsku....

16.9.2017 v 23:24 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 494 | Diskuse

Alena Šnajdrová

Úřad práce - pomoc!

Uč se, děvče, ať z tebe něco je! Když budeš mít vysokou školu, dostaneš lepší práci a víc peněz. Vzdělání otevírá dveře do světa... No, skončila jsem na úřadu práce. A co všechno vás tam může potkat, si povíme právě dnes.

15.7.2017 v 1:06 | Karma článku: 43.66 | Přečteno: 7186 | Diskuse

Alena Šnajdrová

Tisíc a jedna noc XXXIII: Opilství

Noc netušených možností končící příšernou bolestí hlavy. Sama se divím, jak se také můžu chovat. Noc, kdy si říkám, že všechny moje zásady nebyly v zásadě až tak úžasné. Nepsané heslo zní: Proč to udělal? Protože chtěl...

21.4.2017 v 1:19 | Karma článku: 9.40 | Přečteno: 352 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Hana Rebeka Šiander

Kdopak by si nepamatoval jádrové mýdlo s jelenem?

Schichtovo jádrové mýdlo s jelenem, ale i prací prostředky Namo či Merkur, mýdlo Soté mink, vody po holení jako Pitralon a Olimon. Výrobky, které nás provázely desítky let za Československa, ožívají! Schicht vstal z mrtvých!

22.9.2017 v 15:25 | Karma článku: 11.70 | Přečteno: 197 | Diskuse

Adam Mikulášek

Soud osvobodil anarchisty obžalované z teroristického útoku na vlak!

Nikoli v Německu, ale v Čr! Naprostá justiční zvůle. Prý je k tomu navedli policejní provokatéři. A dokonce prý obstarali i zápalné lahve. Ale, nechci být vulgární, do prkýnka tohle přece není omluva!!!

22.9.2017 v 14:32 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 478 | Diskuse

Pavel Liprt

Podzimní rovnodennost, číslo dva a babí léto

Deštník, teplé oblečení a vydal jsem se hledat babí léto. Do Karlových Varů si však letos zatím cestu nenašlo. A dnes patrně také někde zabloudilo.

22.9.2017 v 12:36 | Karma článku: 8.92 | Přečteno: 122 | Diskuse

Karel Ryšán

Důchodci radujte se. Na povel teď!

Důchodci dostanou přidáno. Už brzy. Zpráva je to skvělá, přinejmenším potěšující. Dokud nezačnete počítat. Právě teď.

22.9.2017 v 11:39 | Karma článku: 34.13 | Přečteno: 980 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Paskvil ministryně Marksové je pro-rodinou (anti)koncepcí

Vláda v čele s ČSSD nejtěsnějším možným způsobem (9 ku 8) prohlasovala novou koncepci (proti)rodinné politiky. Ministryně Marksová hlasování vyvolala na konci volebního období, aby se už nemuselo přes poslance...

22.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 26.46 | Přečteno: 618 | Diskuse
Počet článků 64 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 727

"Pochybuji, tedy myslím, myslím, tedy jsem" (Descartés). Poslední dobou mi pořád někdo říká, že přemýšlím až příliš...Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.